Úprava metabolizmu Metabolic balance

Metabolic Balance®

Nauč sa ako vrátiť látkovú výmenu do rovnováhy.
Spoj chémiu svojho tela s chémiou vhodných potravín.

    

Program úpravy látkovej výmeny

 • Podporuje a celkovo zlepšuje zdravotný stav
 • Vyrieši problémy s hmotnosťou
 • Zvyšuje vitalitu a energiu

Výhody programu Metabolic Balance®

 • Žiadne počítanie kilojoulov, ale individuálny zoznam potravín s hmotnosťami a návodom, ako ich kombinovať.
 • Žiadne zázračné produkty, koktaily, či prášky na chudnutie, ale pomocou softvéru cielene vyberané bežne dostupné a prevažne regionálne potraviny.
 • Žiadne ďalšie výdavky, ale možnosť opakovaného použitia plánu.
 • Zohľadnenie nových vedeckých poznatkov o vplyve výživy na ľudské zdravie.
 • Efektívny pokles inzulínovej rezistencie a tým súvisiace zlepšenie zdravotného stavu.

Čo je Metabolic Balance®

Metabolic Balance® je komplexný program pre úpravu metabolizmu. Vďaka zdravej a vyváženej strave prispieva k zlepšeniu zdravia a umožňuje šetrnú úpravu telesnej hmotnosti.

K veľkej úspešnosti programu metabolic balance® prispieva i to, že každý jednotlivý účastník Metabolic Balance® je počas celého programu jednotlivo, alebo v skupinách, sprevádzaný odborne vyškolenými certifikovanými poradcami z radov lekárov, lekárov alternatívnej medicíny, alebo poradcov pre výživu.

Základ Metabolic Balance® tvorí osobný jedálny plán. Ten je zostavený špeciálnym patentovaným počítačovým programom, ktorý bol vyvinutý na základe dlhoročnej spolupráce lekárov, vedeckých pracovníkov z oboru výživy a počítačových odborníkov.

Tento počítačový program zostaví, na základe laboratórnych výsledkov z odobratej vzorky krvi a ďalších osobných údajov o klientovi, pre každého účastníka individuálny vyvážený jedálny plán, ktorý sa skladá zo 4 fáz. V prípade závažnejších zdravotných problémov je plán posudzovaný odborným tímom Metabolic Balance®.

Inteligentná kombinácia individuálneho jedálneho plánu so špeciálnymi stravovacími pravidlami vplýva priaznivo na hladinu inzulínu – čím nedochádza k známemu vlčiemu hladu. Medzi jednotlivými jedlami sa spaľuje viac tuku a za pôsobenia nízkej hladiny inzulínu dochádza k zvýšeniu potreby po pohybe! S týmto komplexným programom na reguláciu látkovej výmeny sa rozhodnete nielen pre zdravú reguláciu hmotnosti, ale zároveň pre viac vitality a zvýšenie kvality života!

Metabolic Balance®

Metabolic Balance®

Spojenie chémie tela s chémiou potravín – výsledkom je metabolizmus v rovnováhe, vitalita, energia, dobrý spánok = kvalitný život.

Bez práškov, koktejlov, tabletiek, injekcií, len vhodným výberom prevažne regionálnych potravín.

História

Autorom metódy Metabolic Balance® je nemecký lekár internista Dr. Wolf Funfack a jeho tím. Od roku 2001 sa program Metabolic Balance® s veľkým úspechom rozšíril takmer po celom svete, ako jedna z najefektívnejších metód redukcie a udržania hmotnosti.

"Sme hlboko presvedčení, že správna výživa je základom každého vývoja," hovorí Dr. Funfack, zakladateľ metódy. "Kto sa stravuje primerane svojmu prirodzene geneticky predurčenému metabolickému programu, ten môže svoje osobné optimum realizovať v tele i duši a zároveň zvyšovať spokojnosť a radosť vo svojom živote."

Zastúpenie Metabolic Balance® pre SR - www.metabolic-balance.sk

Ako program funguje

Ľudia, ktorí doposiaľ svoju nadváhu odôvodňovali vetou "na vine sú moje hormóny" nie sú od pravdy ďaleko. Metabolic Balance® podporuje reguláciu hormonálneho hospodárstva, predovšetkým hormónu inzulín. Inzulín je hormón, ktorý sa tvorí v pankrease a má za úlohu dostať vysoký obsah cukru v krvi na normálnu úroveň. Je ako správny kľuč, ktorý otvára bunku aby, mohol glukózu z krvi dostať do bunky, kde sa z nej pomocou ďalších chemických procesov získa energia. Cukor v krvi stúpa po požití potravín s veľkým obsahom sacharidov /cestoviny, ryža, pečivo, chipsy, cukrovinky a sladené nápoje/. Čím vyšší je obsah cukru v krvi, tým viac inzulínu treba na to, aby sa cukor dostal z krvi do buniek. Ak sú bunky nasýtené a napriek veľkému množstvu inzulínu sa cukor nedostáva do buniek, tento nadbytok sa premieňa a ukladá vo forme tuku, a tým rastú aj hodnoty tuku v krvi a hormonálny obraz sa dostáva z rovnováhy. Naša látková výmena je od prírody nastavená na pomalý nárast inzulínu, ku ktorému dochádza po požití potravín obsahujúcich balastné látky - šaláty, zelenina, celozrnné produkty a ovocie. No asi viac ako 100 rokov konzumuje človek potraviny chudobné na tieto látky, ale dopraje si potraviny, kde sa nachádza veľa bielej múky a cukru.

Najdôležitejšiu rolu hrajú vďaka svojmu vysokému obsahu vláknin a stopových prvkov bázická zelenina, ktorá navyše pôsobí pozitívne proti prekysleniu organizmu. Dôležitú úlohu hrajú kvalitné bielkoviny s vhodnou kombináciou esenciálnych aminokyselín. V plánoch nájdeme chudé mäso, hydinu, ryby, mliečne produkty s prirodzeným obsahom tuku, sójové produkty, strukoviny, semienka a klíčky. Prednosť je dávaná omega-3 a omega-6 nenasýteným mastným kyselinám, ktoré naše telo nedokáže samo vyrobiť. Tieto sa nachádzajú predovšetkým v kvalitných rastlinných olejoch a v rybách. Súčasne sa drasticky znižuje konzumácia nezdravých nasýtených a transmastných kyselín, nachádzajúcich sa napríklad v stužených rastlinných tukoch a všetkých polotovaroch. Zo sacharidov sú volené tie, ktoré pôsobia priaznivo na hladinu cukru v krvi, a tým i na produkciu inzulínu v tele.

V plánoch sa zásadne nevyskytujú takzvané primárne alergény, produkty obsahujúce glutén (biela múka) a v prípade alergikov i produkty z kravského mlieka (tie sú nahradené mliekom kozím, ovčím alebo sójovými produktami). Ďalej tu nenájdeme cestoviny a pečivo, tie sú do jedálničku zaradené až neskôr (v 4. fáze). Ako príloha je povolený len ražný celozrnný chlieb (denná povolená dávka je individuálna). Ražné produkty sú vybrané preto, že najpriaznivejšie ovplyvňujú priebeh glykemickej krivky. Z jedálnička sú absolútne vyškrtnuté light produkty, modifikované škroby, hotové jedlá z konzerv alebo sáčkov a všetko kde je pridaný glutamát, arómy, farbivá, umelé sladidlá a iné chemické prísady, ktoré sa v prírode nevyskytujú.

Metabolic Balance® zaručuje nielen úpravu hmotnosti, ale aj výrazné zlepšenie zdravotných problémov (lymfatické opuchy, alergie, glykémie, vysoký tlak, cholesterol, kožné problémy, problémy spojené s klimaktériom, migréna, zažívacie problémy, problémy so spánkom) má pozitívny vplyv na metabolický syndróm, je vyhľadávaný aj klientmi, ktorý nebojujú s nadváhou, ale chcú „len“ trvale zlepšiť svoj celkový zdravotný stav alebo kondíciu (teda i športovci či ľudia s príliš nízkou hmotnosťou)

Vízia programu

Vďaka dedičnosti je každý metabolizmus úplne jedinečný. Podľa moderného výskumu neexistuje žiadny spôsob stravovania, ktorý by bol vhodný pre každého. Potraviny, po ktorých priateľ/ka chudne, môžu u teba vyvolať nadváhu, únavu a nebezpečenstvo ochorenia!

S pomocou programu Metabolic Balance® nájdeš v tomto širokom potravinovom spektre miesto, ktoré pomerom základných živín presne zodpovedá iba tvojmu geneticky podmienenému metabolizmu. V programe Metabolic Balance® získaš všetky potrebné informácie, ktoré potrebuješ k úspechu na ceste za trvalým zdravím, mladosťou, vnútornou krásou a taktiež fyzickú a duševnú harmóniou a vysnívanú váhu!

Čo zahŕňa starostlivosť Metabolic Balance®

 • Úvodné stretnutie klienta s poradcom Metabolic Balance®, podrobné vysvetlenie priebehu a zodpovedanie otázok, odovzdanie podkladov na krvný rozbor.
 • Osobný dotazník, analýza tela (meranie obvodov, podiel svalovej hmoty, podkožného tuku, viscerálneho tuku), podrobný popis zdravotného stavu, intolerancií, alergií, zaznamenanie jedál, ktoré klient odmieta, zaznamenanie liečiv, ktoré klient užíva, vyplnenie podkladov pre zadanie plánu.
 • Odovzdanie plánu.
 • Priebežné kontroly.
 • Zodpovedanie možných otázok a nejasností.

Fázy programu

1. Prípravná fáza – 2 dni

V krátkej prípravnej fáze po úvodnom pohovore s poradcom alebo úvodnej infoprezentácií sa vyhodnotia laboratórne parametre na ktorých základe sa zostaví individuálny plán. Zároveň šetrne pripravíš svoj organizmus na bezproblémovú a jednoduchú úpravu stravovacích návykov.

2. Prísna fáza – minimálne 14 dní

Počas prísnej úpravnej fázy trvajúcej minimálne 14 dní, sa organizmus prispôsobí novému stravovaciemu režimu. Dôsledne pozoruješ zmeny svojej hmotnosti a zdravia. Vyberáš si potraviny zo svojho zoznamu.

3. Odľahčená fáza – podľa pocitov a potreby klienta

V nasledujúcej odľahčenej úpravnej fáze testuješ postupne dovtedy vylúčené potraviny. Tak nájdeš optimálny individuálny stravovací režim, počas ktorého naďalej pozoruješ ďalšie zmeny hmotnosti a zdravia.

4. Udržiavacia fáza – neobmedzená

Udržiavacia fáza je časovo neobmedzená a začína v momente kedy si so svojou hmotnosťou a zdravotným stavom spokojný. Dosiahnuté úspechy zabezpečíš tým, že naďalej dodržíš už zažité základné pravidlá.

Ak si chceš docielenú hmotnosť a zlepšenie zdravotného stavu dlhodobo zachovať, úspech ti zaručí ak budeš aj naďalej dodržiavať čo najviac z jednoduchých ôsmich pravidiel metabolic balance® – metódy v kombinácii s pohybovou aktivitou. Preto ťa JOJO efekt už neohrozí.

Pre koho je program vhodný – indikácie

 • Nadváha, obezita, metabolický syndróm
 • Steatóza pečene
 • Dislipidémia
 • Prediabetes
 • Mentálna anorexia a bulímia (žiadúca podpora psychoterapeuta)
 • Predmenštruačný syndróm, klimakterické ťažkosti
 • Prevencia civilizačných ochorení

Podporná terapia pri

 • Diabetes mellitus II.
 • Esenciálnej hypertenzii
 • Syndróme polycystických ovárií
 • Pacientkách po resekcii karcinómu prsníka alebo maternice
 • Prezápalových stavoch a degeneratívnych ochoreniach (napr. artropatia, ateroskleróza a iné)
 • Autoimunitných ochoreniach (napr. skleróza multiplex, autoimunitné zápaly štítnej žľazy, diabetes mellitus I. )
 • Alergiách (astma, ekzémy a iné)
 • Únavovom syndróme
 • Celiakii
 • Intolerancii laktózy

Pre koho je program nevhodný – kontraindikácie

 • Akútne chorí pacienti
 • Tehotné a dojčiace ženy
 • Deti mladšie ako 8 rokov
 • Osoby so zlyhávajúcou funkciou obličiek alebo pečene